Epoksi Nedir?

epoksinedir

Epoksi Nedir?

Epoksi adı verilen ürün, aslında kimyasal bir üründür. Termosetler sınıfında bulunan epoksi suya, aside ve alkaliye karşı oldukça dirençli olduğu için boya ve yapı sektöründe oldukça fazla tercih edilmektedir. Ayrıca uygulamanın üstünden ne kadar zaman geçerse geçsin, epoksi bu direnç özelliğini hiçbir şekilde en ufak düzeyde de olsa yitirmez. Oldukça güçlü bir madde olduğu için boya ve astar sektöründe de kullanılır. Epoksi, yapıların, veya araçların çevreye karşı daha dayanıklı olması için kullanılan bir maddedir. Epoksiyi sadece yapılarda değil, aynı zamanda tekne gibi deniz araçlarında da kullanılmaktadır. Deniz araçları sürekli suya maruz kaldıkları için sudan dolayı aşınmaların önlenmesi veya en az düzeye indirilmesi için epoksi kullanılmaktadır.

Epoksi, genel olarak çelik, alüminyum ve taş gibi maddelerin yapıştırılmasında, kolon montajında ve yapılardaki hasarlı noktaların tamiratında kullanılmaktadır. Tüm bunların yanısıra epoksi boya sektöründe de oldukça önemli bir maddedir. Epoksi, zemin ve duvar boyalarının daha da dayanıklı bir hale gelmesi için kullanılmaktadır. Epoksi sayesinde zemine veya doğrudan duvara uygulanan boyalar, hem daha dayanıklı olacak, hem de içindeki bileşenlerden dolayı daha kolay temizlenecektir. Ayrıca epoksi, pek kimyasal madde içermediği için antimikrobik boyalarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Normal bir duvar su izlerini ve leke izlerini üstünde tutarken boyama işlemlerinde epoksi boya kullanılan duvarlar daha dayanıklı ve daha hijyeniktir.

Günümüzde evinin veya yapısının boyası yeni olsa da epoksinin yararlarını duyan pek çok kişi, bu güncel teknolojiden yararlanarak yapının daha temiz ve sağlıklı tutulması adına zeminlere ve duvarlara epoksi kaplatma işlemi uygulatmaktalardır. Epoksi kaplama işlemleri, boyama işlemleri ile benzerlik göstermektedir. Epoksi kaplama işlemleri, genel olarak boyacılar tarafından yapılmaktadır, ancak her boya ustası epoksi ile ilgili yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığı için işinizi yeterince iyi bir şekilde yapamayabilir. Bu yüzden mutlaka bildiğiniz ve referanslarına güvendiğiniz ustalara imkan sağlamaya çalışın. Eğer epoksi işleminiz için iyi bir boya ustası bulamadıysanız boyacimgelsin.com sitesine girerek yüzlerce usta arasından değerlendirme yaparak istediğiniz usta ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Henüz yorum yok.

Yorum yap

Bizi arayın!