Boya Badana Nasıl Yapılır?

boyabadananasilyapilir

Boya Badana Nasıl Yapılır?

Boya badana işlemi tecrübe gerektiren ve daha önce denememiş bir kişinin kolay kolay yapamayacağı bir işlemdir. Dolayısıyla size bu işin inceliklerini anlatmadan önce eğer daha önce hiç boya badana yapmayı denemediyseniz mutlaka profesyonel bir yardım almanızı öneririz. Aksi taktirde yapacağınız tüm çalışmalar boşa gidebilir. Boya badana işi, hassas ve dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir iştir. Çünkü boyayı duvarın her alanına eşit ve homojen bir şekilde uygulamanız gerekir. Bir taraf daha yoğun, bir taraf az yoğun olursa ne yazık ki duvarınızın görünümü oldukça kötü olur. Bu yüzden eşit miktarda ve dikkatli iş yapmaya önem verin. Ayrıca birleşim noktalarında da çok hassas olmanız gerekecek. Ustaların tamamı, bu tür birleşim noktalarını boyamak için daha ince, küçük fırçalar tercih etmektedir. Bu fırçalar daha küçük yüzeyler üzerinde çalışılmasını sağladığı için birleşim noktalarını küçük fırçalar ile sorunsuz bir şekilde boyayabilirsiniz.

Boya Nasıl Yapılır?

Boya badana işlemlerine başlamadan önce doğru boya türünü ve rengini seçtiğinizden emin olmalısınız. Çünkü yapacağınız işlemin kısa vadede geri dönüşü olmayacaktır. Ayrıca yanınızda da mümkünse daha öncesinde boya badana yapmış, tecrübeli bir kişiyi bulundurmalısınız ki yapacağınız olası yanlış bir fırça darbesinde duvara hızlı bir şekilde müdahale edilebilsin. Eğer evde yerleşik olarak birisi bulunmuyor ve dolaylı olarak da evde eşya bulunmuyorsa gerek duyulmaz ancak zemini ve eşyaları, gazete poşet gibi malzemelerle muhafaza etmeye özen gösterin. Aksi taktirde bu eşyalara zarar verebilirsiniz.

Boya badana işleminizin tamamında üstünüzü kirletmemek adına iş tulumlarınızı mutlaka giyin. Boya badana işlemlerinin büyük bir kısmını kalın büyük fırça ile sürdürebilirsiniz. Yüzey alanı geniş olduğu için kalın fırça ile detaysız işlem yapabilirsiniz. Ancak işlemin tamamını bu büyük fırça ile tamamlamanız imkansız.Duvarınızın birleşim noktalarında boyama işlemlerinin doğru yapılması oldukça önemlidir. Eğer bu noktalarda taşırma yaparsanız veya eksik boyama yaparsanız küçük detaylar gibi görünse de evinizin genel görünümünde oldukça belirgin olacaktır. Dolayısıyla eğer küçük detayları yapamayacaksanız en azından küçük detayları tamamlaması adına işi bilen birisinden yardım alabilirsiniz.

Henüz yorum yok.

Yorum yap

Bizi arayın!